Drugie urodziny RaczejKonsolowo !

Yup! To już 24 miesiące w sieci dla mojego małego bloga. Z tego powodu: trochę statystyk, komentarze i ogłoszenia.

RaczejKonsolowo w liczbach

W ostatnim wpisie informacyjnym wspominałem, że rok 2018 zapowiada się na znacznie lepszy w kwestii wyświetleń oraz liczby odwiedzających, aniżeli 2017 – co się potwierdziło. Liczba odwiedzających zamknęła się na 2062, co daje przyrost +137% względem poprzedniego roku. Wyświetlenia również poszybowały w górę i zamknęły rok wynikiem 5777, powodując przyrost o +114%. Jest mi z tego powodu strasznie miło i jestem bardziej niż zadowolony z osiągów, jak na „gównoblog” nieznanego gościa, pasjonującego się grami. Wykresy naprawdę wyglądają – z mojego punktu widzenia – fantastycznie i mam szczerą nadzieję, że każdy z odwiedzających znalazł na blogu coś ciekawego. Jeśli chodzi o liczbę wpisów, to było ich mniej niż w 2017 – 76 do 96 dla pierwszego roku istnienia RaczejKonsolowo. Na takowy wynik przełożyło się kilka istotnych kwestii…, a właściwie dwie. W pierwszej kolejności: u początków istnienia bloga, zacząłem budować jego zawartość recenzjami, przenoszonymi z PSSite, których było około 20. Ponadto, dopiero pod koniec 2017 rozpoczęła się dla mnie rola ojca, która w 2018 roku przybrała znacząco na dynamice i okupowała całkiem dużo z czasu wolnego. To wystarczyło. Schodząc poziom niżej w analizie, dokładniejsze dane o wpisach prezentują się następująco:

Recenzje

Recenzje są (chyba) moją ulubioną kategorią wpisów na blogu. Uwielbiam, jak w trakcie ogrywania tytuły robię notatki, a później wylewam się na temat moich doświadczeń z daną grą. W 2018 udało mi się napisać 20 recenzji, a najczęściej odwiedzanymi były: Overcooked, Gran Turismo 6, MGSV:TPP oraz The Division. Komentarz dotyczący liczby ukończonych gier w minionym roku, mogliście przeczytać w ramach postu o nagrodach RK, jednak co pokazał mi obrazek przy akapicie: bardzo mało gier retro udało mi się ukończyć, w porównaniu z 2017 – też trzeba dodać, że za dużo ich już w backlogu nie mam, w sumie 🤔

Opinie

Opinie i felietony wymagają trochę przygotowania się, researchu i takie tam, więc zrozumiale jest ich mniej – chyba, że dotyczą relacji z jakiś wydarzeń czy są opinią na temat zakupionego sprzętu. Z czego jestem bardzo szczęśliwy, to możliwość wrzucenia relacji z uczestnictwa w Gamescomie. Fajnie było – w końcu – pojechać na to wydarzenie i mam nadzieję, że i w 2019 uda się pojechać. Może nawet zabrać ze sobą mikrofon i nagrać coś z indie devami na miejscu. Cieszę się również z tekstu łączącego sprawy zawodowe z pasją. Od czasu, do czasu, chodzi mi po głowie, jakiś temat łączący oba „światy” i np. kolejnym, pasującym do tego zagadnieniem, byłaby praca zespołu pod bacznym okiem architekta, który musi „klepnąć” każdą zmianę programistów oraz porównanie tego z pracą studia nad niewłasną marką (Star Wars, Tolkien czy Marvel). Tradycyjnie w tej grupie pojawiły się opinie na temat poszczególnych konferencji na E3. Z najchętniej czytanych wyróżnia się wpis o dodatku Forsaken do Destiny 2 oraz RaczejKonsolowe Nagrody 2018.

Podane dalej

Jeśli chodzi o podane dalej treści z sieci, to – w znaczącej większości – mowa tutaj o serii Wygrzebane z sieci, gdzie polecam materiały związane z grami. Nie wiem ile linków wrzuciłem w tych 12 wpisach, ale od dłuższego czasu mam regułę, że ogarniam min. 5 materiałów na tydzień, więc można założyć, że macie w nich (jakieś) 60 wartych uwagi tekstów lub filmów. Aha, no i polecałem też kilka kanałów/osób do śledzenia w branży.

Podcast

Ostatnią grupą wpisów do omówienia są podcasty. Z wyświetleniami nie ma co się wygłupiać, dlatego przejdę może do danych samego podcastu: łączna liczba odsłuchań to 9,092, dla wszystkich odcinków. Każdy z epizodów przekracza 200 odsłuchań, a ostatni, najlepszy wynik w tygodniowych odtworzeniach to około 270 (dokładną liczbą chwaliłem się na TT). Niestety, ostatnie zawirowania ze składem odbijają się na frekwencji kolejnych epizodów, co znów przekłada się na spadek zainteresowania. Drobny, ale niestety jest. Widocznie ToyBlackHat był tym, po co ludzie zapuszczają odcinki. Z tego miejsca wielkie podziękowania dla Vaderio i QAM-a (już niedługo) za pomoc w trudnych chwilach i wskoczenie na nagranie.

Cóż, poza powyższym mogę wam przekazać ze statystyk, jakie pokazuje mi WordPress? Ponad 4700 z 5777 wejść na blog pochodzi z Polski (szach mat KraZ, który uważał, że kupujemy kliki w Indiach), a pozostałe to głównie kraje z Europy, z Wielką Brytanią na czele. Generalnie najczęściej czytanym materiałem był – podobnie jak rok temu – wpis na temat drukowania własnych okładek dla gier – w samym 2018 nazbierał ponad 900 wejść! Ten wpis to był strzał w dziesiątkę 😮 Najczęściej czyta się mnie w niedzielę o 10 rano, a średnia liczba słów na wpis to 952. Inne to już niezbyt ciekawe rzeczy, jednak co chciałem jeszcze dodać, to dane z PayPala: we wpisie na 36 miesięcy istnienia bloga postanowiłem wprowadzić możliwość wspierania RK dowolną kwotą. Jednorazową wpłatą lub miesięcznie. Od dłuższego czasu jedyną osobą, która się na to zdecydowała jest Jarek (MajsterYoda na Discord), który zasila blog 20-oma złotymi miesięcznie – dzięki temu, gdy przekroczymy z Toyem limit na hostingu , dodatkową opłatę ($4) pokrywa Jarek 😜 Bardzo, bardzo dziękuje.

Chciałoby się oczywiście, aby tych materiałów i nagrań było więcej, jednak muszę utrzymywać odpowiedni poziom work-life-games balance. Mimo wszystko, wyniki skłaniają mnie ku zadowoleniu z 2018 dla RaczejKonsolowo. Szczególnie, gdy patrzę na skok w odwiedzających blog – mega 😎 Gdy to wszystko się zaczynało zastanawiałem się, czy KTOKOLWIEK będzie chciał (poza KraZisławem) wchodzić na blog. Miałem wątpliwości, czy drugie urodziny w ogóle się odbędą. Teraz czuję, że mam więcej zapału, aby pchać ten wózek naprzód i każdemu z was odwiedzających blog, oraz słuchających podcast, pragnę serdecznie i szczerze podziękować.

Nowy (powiedzmy) wygląd

Wchodząc na tego bloga powinniście zauważyć szereg zmian wizualnych, które w ostatnich dniach, skrupulatnie wprowadzałem, po tygodniach rozkmin i projektowania. Tutaj chciałem podziękować KraZisławowi, który regularnie otrzymywał ode mnie kolejne wersje wszelakich grafik i kolorystyk bloga, do dyskusji i opinii.

Logo

W końcu blog ma logo. Po pokazaniu discordowej społeczności wyników mojej pracy, feedback był…dosyć…mocno…krytyczny – chłopaki pojechali moje umiejętności graficzne, jak dziki po szyszkach. Prawie doszło do zamieszek, opuszczeń kanału i pogróżek anonimowych przez formularz kontaktowy. Z tego też powodu wpis pojawia się 11-ego, a nie 8-ego marca, 3 dni po faktycznych urodzinach RaczejKonsolowo. Postanowiłem zgłosić się po pomoc do osób bardziej znających się na „fotoszopowaniu” i reklamie. Wynik pracy „na weekend” mnie mocno ukontentował – dzięki KaossData!

Kolorystyka

Kolejną zmianą jest cała kolorystyka bloga. Chciałem go nieco rozjaśnić i sprawić, aby mniej przypominał mi stronę zakładu pogrzebowego. Ze zmianami na głównej idą zmiany w poszczególnych podstronach, więc zachęcam do sprawdzenia ich. Coś, co warto odnotować, to kolejna zmiana systemu ocen: nareszcie udało mi się znaleźć najbardziej subiektywny i zgodny z moimi przekonaniami model ocen gier – MNIE 🤣 Więcej o tym w FAQ, gdzie również do zaobserwowania są porządki w kategoriach wpisów.

Podcast

Wątek podstron możemy zamknąć podcastem, który doczekał się nowej okładki, a także zmiany szablonu dla poszczególnych odcinków. O jego wyglądzie przekonacie się sami przy okazji kolejnego nagrania, jednak już mogę zdradzić, że: a) chciałem umieścić w nim logo, b) chciałem, aby grafiki były kolorowe i kontrastowały z jasną paletą bloga.

Coś wincyj?

Coś nad czymś się zastanawiałem, to byłyby szablony grafik pod recenzje oraz opinie, które byłyby charakterystyczne dla poszczególnych kategorii. Tak, jak np. podseria recenzji „A dziś zagramy w …”, ma swój styl nagłówków, stały dla każdego wpisu z niej. Coś podobnego chciałbym wprowadzić dla innych kategorii. Momentalnie pomyślałem, że można by to łatwo opierdolić, jakimś CSS-em, ale niestety w subskrypcji, jaką posiadam na WP, nie mam możliwości zmian w CSS-ach. Wypracowanie czegoś w GIMP-ie nie będzie właściwie problemem, ale nie wykombinowałem niczego, co by mi się podobało – coś na przyszłość.

Podcast => Blogcast

Wraz ze zmianami na stronie postanowiłem posłuchać mojego kompana (on wróci!!!) podcastowego i ujednolicić nazwy bloga oraz audycji. Zatem RaczejKonsolowy Podcast zmienił nazwę na: RaczejKonsolowo Blogcast. W pierwszej kolejności, aby zaznaczyć, że podcast jest częścią bloga o tej samej nazwie – to właściwie drugi argument za zmianami. Tutaj zainspirowałem się oficjalnym podcastem bloga PlayStation, który i swoją audycję sygnował jako ‚blogcast’. Zmiany powinny się w ciągu 24h rozpropagować po wszystkich źródłach w sieci i RSS.

Hajs

W kwestii monetyzacji, to moje zdanie jest niezmienne: żadnych reklam i innych scamów, pokroju np. clickbaitów czy tekstów dzielonych na wiele stron, żeby wygenerować więcej klików. Jedyną formą wsparcia dla bloga pozostaje dedykowany PayPal, a po aktywności supportu raczej nie skłaniam się ku wystartowaniu Patreona czy Ko-Fi. Też nikt nie wyrażał zainteresowania tematem, więc tutaj bez zmian.

Streaming – nope nope nope

Stream RaczejKonsolowy jest trudny do wykonania, chociażby dlatego, że nie przepadam za gadaniem w trakcie grania, szczególnie grając w kampanie. Drugą sprawą jest możliwość grania jedynie w późnych godzinach nocnych, a wtedy raczej drzeć japy do mikrofonu nie mogę (alleluja Apex Legends). Nie mówię kategorycznie ‚NIE’, ale na chwilę obecną widzę więcej problemów, niż korzyści.

Skład RK

Właściwie warto dać znać, że od prawie roku jestem odpowiedzialny za pisanie swoich tekstów oraz ich korektę przed publikacją, co pewnie widać, a jeśli nie to wszystko dzięki KraZisławowi, który zawsze jako pierwszy siada do lektury nowych postów i zgłasza błędy – arigato KraZ-kun! Co do wciągnięcia do ekipy kogoś, to w podobnym kontekście odpowiedziałem na Discordzie, więc pozwolę sobie przekleić ją tutaj: „…myślałem i ciągle myślę, ale się sparzyłem raz, poza tym poznałem bliżej sporo osób, które piszą o grach w polskim grajdole branżowym i wiem, że nieco mijamy się z rozumieniem ‚pasji do gierek’…”. Podobnie do streamowania: nie zamykam tematu na wieku wieków, ale na chwilę obecną zupełnie tego nie widzę.

Na koniec najważniejsze

Mówiłem o tym na podcaście, pisałem na Discordzie: jestem niezmiernie wdzięczny dla każdej osoby, która przyłożyła rękę do wspierania mojego, małego bloga w sieci. Za każde podanie dalej i polecenie wiadomości na Twitterze o nowym wpisie dla Ani aka Devikitsu (i rychłego powrotu do pełnego zdrowia), Luca Bianco, Blahole, Dariusza Woźniaka aka Vaderio (również za wsparcie w odcinkach, gdy brakowało ludzia do nagrywania), no i oczywiście Damiana Michlowicza aka KraZisława – za całokształt. Bez was pewnie liczby z początku tego wpisu, wyglądałyby dużo gorzej, gdyż jesteście naszą jedyną reklamą. Podziękował mocno! 👍

Każdej osobie, która wpadła na naszego Discorda i utrzymuje go przy życiu – dzięki 👍 W szczególności największej szui naszego serwera, wymiotowi, a także najbardziej aktywnym: Myszak71, blindnotblonde, Aleks, Poikao, kcysiu czy Stillo – naprawdę spoko, że jesteście. Podobnie do każdego, kto wysłał mi zaproszenie do znajomych na PSN z komentarzem dotyczącym podcastu. Laffek, flybynight033, Patryk10a, Michaelzeenn, Szymon_Szu, Andre-Gamer_77 – mam nadzieję, że nadal słuchacie i kiedyś coś razem pogramy.


DZIĘKI!!!11! 👍👍👍Podobał ci się materiał?!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

…aby wesprzeć RaczejKonsolowo w misji szerzenia pasji do gier poprzez niezależny content, w 100% bez bullshitu i na maksa gamingowy!


4 myśli na temat “Drugie urodziny RaczejKonsolowo !

Możliwość komentowania jest wyłączona.