Germanos poleca: David Jaffe, VGC, Sophia Narwitz, Hoeg Law, The Escapist

Szybko polecam, zanim się coś zepsuje!

Zanim przejdę do polecajek, to warto by się rozliczyć z kilkoma rzeczami z przeszłości. Na przestrzeni lat ekipy się zmieniają, z ludzi wychodzą rzeczy, których się absolutnie nie spodziewałem albo dany kanał popada w jakiś dziwne trend czy coś. Spoglądając zatem na wszystko, co do tej pory polecałem jako content warty śledzenia, to wyglądają sprawy następująco: Kinda Funny absolutnie zniknęło z mojego radaru, już nie tylko nie wspieram ich poprzez Twittera, ale też odpuściłem ichniejszy, codzienny program z newsami. Raz przez sprawę z Colinem, a dwa ich content stał totalnie płytki, a goście zapraszani do odcinków to albo lewactwo na maksa, albo ludzie z kliki, o której będzie trochę za chwilę. Jim Sterling, czy teraz James Stephanie Sterling zmienił się już całkowicie w totalny rak-content, na który się już po prostu żenująco patrzy. To co wypisuje na Twitterze woła o pomstę do nieba, zresztą podobnie do Laury Kate Dale, występującej w jego show. Jason Schreier, choć nadal słucham nowego jego podcastu, to nie ulega wątpliwości, że ma agendę, którą stara się indoktrynować – aczkolwiek mało kto ma tyle wtyk w gamedevie, więc trudno zrezygnować z niego całkowicie. Plus, dobrze usłyszeć zdanie z przeciwnej strony o różnych tematach. I na koniec coś raczej drobnego, ale nieco przyciąłem wsparcie na Patreonie dla Orioto, który zaczął maczać palce w NFT, co mi się nie podoba, a dodatkowo na moje pytanie, czy zdaje sobie sprawę ze szkody, do jakiej się przykłada dla naszego otoczenia, odpowiedział w idiotyczny sposób. Cóż – każdego szkoda. A teraz, rzut osób i miejsc, które warto śledzić – przynajmniej na razie 😅

Video Game Chronicle

WWW: www.videogamechronicle.com

Zdarza się, że dostaje od kogoś pytaniem: skąd czerpać newsy gamingowe, skoro wieszam psy na chociażby PPE? Otóż portalem, który (jak do tej pory) mnie nie zawiódł jest Video Game Chronicle. VGC same o sobie mówi, że publikuje wiadomości, które mają znaczenie i dokładnie to obserwuje. Mamy ich RSS podpięty do naszego, raczejkonsolowego Discorda i za każdym razem, gdy pojawią się nowy wpis, mam pewność, że nie okaże się niemającym punktu zaczepienia w rzeczywistość cliclbaitem czy odpowiednikiem pudelka. Jasne, pewnie ominie was przez to gorąca plota, aczkolwiek jeśli takowe was interesują, a chcecie jedynie dowiedzieć się o „wartościowych” newsach z branży, to polecam właśnie VGC. Odżywcze portal to również recenzje, felietony oraz podcast, aczkolwiek nie zagłębiałem się w nie, więc nie mogę nic powiedzieć o tej części. Natomiast newsy – jest spoko.

The Escapist

WWW: https://www.escapistmagazine.com/v2/, YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCqg5FCR7NrpvlBWMXdt-5Vg

Kolejnym portalem wartym obserwowania czy zainteresowania się jego contenten jest The Escapist. Strona, która przeżyła wiele wzlotów i upadków, niemalże została zamknięta, a obecnie zalicza świetny rok po przejściu na model z subskrypcją premium. Portal poszedł w stronę, którą już lata wcześniej proponowałem np. PSSite. Nie jest on tak agresywny, jak np. nasza Wyborcza czy Forbes, gdzie absolutnie wszystko jest nim objęte. Tutaj płaci się za wcześniejszy dostęp głównie, więc bez tragedii. „To propozycja dla dojrzałego entuzjasty gier” – sami tak się opisują na swoim About Us. W odróżnieniu do mojego poprzedniego polecenia, TE jest bardziej nastawiona na kolumny. Dużo tutaj felietonów i materiałów jakiejś serii. Jest niezły podcast oraz – od niedawna – pełnometrażowe materiały dokumentalne. Do tej pory udało się im przygotować filmy o produkcji Darkest Dungeon oraz Spiritfare. Pracuje tutaj trochę weteranów, którzy zmęczeni stanem dzisiejszego Kotaku, IGNa czy Polygona, postanowili spróbować czegoś innego. Taką osobą jest np. Martin Sliva, którego kojarzę z podcastu Beyond! od IGN. Szefem portalu jest Nick Calandra, którego pierwszy raz usłyszałem podczas podcastu Last Stand Media. Bardzo racjonalny człowiek, odrywający się mainstreamu i kliki „rządzącej” w mediach. Jest częścią podcastu portalu, co przy jego prezentacji totalnego introwertyka kest mega zabawne, albowiem drugi mikrofon podcastu jest absolutnym jego przeciwieństwem – dziwne połączenie, ale działa. Podoba mi się że The Escapist ma plan na siebie, który nie polega na klikach i wejściach, a jakości contentu. Myślę, że nie będzie przesadą, jeśli powiem, że The Escapist to portal, który jest NAJBLIŻEJ tego, czym chciałbym, aby stało się RaczejKonsolowo. Dojrzały, ale bez kija w dupie. Sprawdźcie materiał o Scarlet Nexus – ja śmiechem mocno. Nie idący za modą, ale własnym kompasem moralnym i wartościami. Zgrana ekipa ludzi chcących dać medium coś innego – zazdro.

Hoeg Law

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCi5RTzzeCFurWTPLm8usDkQ

Prawdopodobnie spotkaliście się z materiałami Richarda Hoega w zestawieniach ‚Wygrzebane z Sieci”, które publikuje na końcu każdego miesiąca. Richard jest prawnikiem oraz ekonomistą, specjalizuje się w prawie biznesowym i sporach na tle korporacyjnym, ale i nie tylko. Na YouTube posiada swój kanał, który nazywa się Hoeg Law i w nim publikuje materiały pod tytułem Virtual Legality. W nich rozkłada na czynniki pierwsze i dokładnie analizuje wiadomości, pozwy i ogólnie sprawy, które dzieją się w branży gier wideo. Zajmował się starciem Epic vs Apple, analizuje sytuację ActiVision Blizzard po ostatnich oskarżeniach ze strony stanu Kalifornia, drąży pozwy za każdym razem, gdy wybucha jakiś skandal związany z crunchem czy lootboxami. Robi to wszystko oczywiście z punktu widzenia prawa, zostawiając emocje na boku. Bardzo przyjemnie się go słucha. Richard jest fanem gier wideo, aktywnym graczem i ogólnie bardzo przyjemnym gościem. Chętnie zapraszają go chłopaki z LSM do rozmów, cytują portale. Mocno polecam.

David Jaffe

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCV3HOLRYG2VMe5TZ0Hvzwlw

Jeśli interesujecie się gram od dłuższego czasu, to osoba ta nie powinna być dla was znakiem zapytania. Twórca takich serii jak Twisted Metal, nad którą sprawował pieczę przez wszystkie odsłony, a także jeden z rodziców prawdopodobnie największej marki PlayStation, God of War – tutaj spod jego ręki wyszły dwie pierwsze odsłony. Ostatnim jego tytułem był shooter z trzeciej perspektywy, Drawn to Death, który okazał się (niestety) totalnym niewypałem komercyjnym. Krytycy nie pochwycili klimatu przełomu obecnego wieku i zbombardowali grę w opiniach. Obecnie Jaffe prowadzi show poprzez Twitch i kanał YouTube o nazwie: Gabbin’ + Games. Najlepszym opis zawartości show dostarcza Wiki, więc cytując: „…otwarcie rozmawia ze swoją publicznością za pośrednictwem czatu na żywo i Discorda, o przeszłości i obecnym stanie przemysłu gier wideo, wydarzeniach na świecie, popkulturze, polityce, metafizyce, paranormalności i egzystencjalizmie.” – w punk, zapomnieli tylko dodać, że czasem David bywa zjarany jak cholera 😀 Raz wychodzi z tego zabawny show, a innym razem nieco cringe, ALE przez większość czasu jednak jego materiały to masa ciekawych przemyśleń, dzielenia się gigantycznym doświadczeniem z branży, anegdotami, historyjkami itd. Pojawiają się u niego ciekawi goście jak, chociażby Cliff Bleszinski, John Romero czy Troy Baker. Ciekawym punktem jego show, jest odpowiadania na telefony oglądających na żywo w trakcie odcinka – coś wartego podłapania. Nie oglądam zupełnie każdego materiału, raczej jak pojawi się interesujący temat albo gość. Trochę muszę was natomiast uprzedzić o dwóch rzeczach, Jaffe swoje lata ma jest trochę boomerem, od czasu do czasu nieogarniającym „tej dzisiejszej młodzieży” (często wtedy publikuje, krótkie reakcje wideo) oraz politycznie mocno skłania się ku stronie lewej, co też przekłada się na jego opinie i poglądy – nie wiem, czemu to się nagle stało istotne (pewnie przez sytuację w kraju), ale wolałem wam dać znać. Śledzę jedynie pana Jaffe na Twitterze oraz YouTube, ale jakby było wam mało to jest jeszcze Discord.

Sophia Narwitz

Twitter: https://twitter.com/SophNar0747, YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCMFGd-_ts2KqIl9p-sTY1sg

Last but not lest, zostawiłem sobie Sophie Narwitz, amerykańską dziennikarkę, która m.in. zajmuje się obnażaniem Zachodnich mediów gamingowych ze stronniczości politycznej – delikatnie rzecz ujmując. Gry nie są jej jedyną źródłem spraw do analizowania, albowiem jako dziennikarka (i w mojej ocenie taka przez duże D) zajmuje się wieloma tematami, z różnych źródeł życia społecznego. Niewątpliwie jest zajarana grami, streamuje, ale przede wszystkim zajmuje się redagowaniem gdy osoby w mediach próbują rozgrzać fałszywy „wkurw” na jakiegoś developera, jak np. było przy okazji jej pierwszego wideo o Ion Fury oraz ostatniego, większego materiału o Cyberpunku – CDPR zrobił sporo złego, ale akurat w tym jedynym przypadku to Sophie słusznie stanęła w ich obronie. Nie będzie zatem dla was zaskoczenie, że gejmżurnaliści z Polygonów i Kotaków jej nie znoszą. Głównie dlatego, że robi lepszą robotę od więkoszości z nich – takie moje zdanie. Nie publikuje zbyt często, ale warto śledzić, żeby się przekonać jak zepsuta jest branża od strony mediów na zachodzie, a może i nie tylko. Chętnie zaprosiłbym ją kiedyś do podcastu, aby pogadać o wpływie mediów i tego, jak się pisze o grach na całą branżę.


Podobał ci się materiał?!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

…aby wesprzeć RaczejKonsolowo w misji szerzenia pasji do gier poprzez niezależny content, w 100% bez bullshitu i na maksa gamingowy!


Możliwość komentowania jest wyłączona.