Wygrzebane z sieci – Grudzień 2018

Comiesięczne zestawienie interesujących, intrygujących i fascynujących materiałów o tematyce gier, jakie udało mi się pochłonąć i polecam dalej.

I tak oto mija kolejny rok dla WzS. Przez 12 kolejnych odcinków starałem się serwować wam smakowite kąski ze świata gier i gamedevu. Mam nadzieję, że choć część tego okazała się dla was interesująca. W tym roku pocket postanowił się ze mną podzielić moimi statystykami u nich – są całkiem „interesujące”.

Szczerze mówiąc: chyba w życiu całym nie przeczytałem 45 książek 😀 W zapisanych tematach nie ma dla mnie zaskoczeń: albo praca, albo gierki. A jak u was z poszerzaniem swoich horyzontów?

Czytanki

Zastanawialiście się kiedyś czym do cholery zajmują się “storytellerzy” w produkcji gier? Ten tekst powinien nieco naświetlić wam ich pracę.
Wiem, wiem. Wszyscy mamy już dość tematu crunchu, ale tekst zawieruszył się, gdzieś w czeluściach mojego pocketa i ostatnio to zauważyłem, więc wrzucam. Ma kilka wartych polecenia kwestii i uwag oraz zadaje dobre pytania.
We Happy Few przeszło srogą drogę ku premierze. Można nawet powiedzieć, że dosyć wyboistą. O zagrożeniach związanych z Early Access oraz zbyt dobrego trailera.
Gamification. Termin otaczający każdego dnia – w bankach, na stacjach benzynowych, w sklepach z ciuchami. Każdy usługodawca chce zatrzymać klientów oraz ich zaangażowanie przy swoim produkcie. Nie inaczej jest z grami oczywiście.
Pamiętacie materiał o Blizzardzie sprzed miesiąca? Jason linkował tam artykuł o projekcie Titan, z którego zrodził się Overwatch. Zaciekawiony tematem podrzucam wspomniany tekst.
Mam nowe źródełko tekstów do czytania: gamedaily.biz. Wszystko dzięki podlinkowanemu artykułowi na twitterze od Team Meat (twórców Super Meat Boy). Dlaczego raczej od szkoły game designu lepiej zająć się tytułem z biznesu?
Serwis Gamasutra, od czasu do czasu, wrzuca na Twittera linki do swoich starszych materiałów z dopiskiem ‘Don’t miss’. Tak też trafiłem na ten tekst poświęcony eksperymentowi, jakim dla BioWare było tworzenie fabuły Dragon Age II.
Pierwsza z dwóch części tekstu, poświęconego sztucznej inteligencji przeciwników w Tom Clancy’s: The Division. O drzewku połączeń pomiędzy NPC, o kategoriach przeciwników i ich statystykach.
I od razu wlatuje druga część materiały. Tym razem autor skupia się na AI w połączeniu z całym aspektem online produkcji – cholera, MASSIVE naprawdę zrobiło kawał gry.
Twórca gier w refleksji na temat game designu i czterech lekcja, jakie życia ostatnio mu wygłosiło w temacie.
Zauważalność w dobie setek gier, pojawiających się w sklepach cyfrowych, jest czymś niezwykle trudnym. W 2018 roku poświęcono tematowi chyba tyle samo uwagi, co lootboxom. Niestety, ale w takich warunkach nawet wybieranie bezpiecznych rozwiązań, nie gwarantuje sukcesu – no chyba, że jesteśmy w klubie AAA, a nie indie.
Mamy już grudzień, zatem spokojnie można zrobić rachunek sumienia, jeśli chodzi o ukończone tytuły w tym roku. Z zaplanowanych 30 tytułów nici, więc zaczynam myśleć, jak lepiej zorganizować swój czas, aby jednak więcej gier ograć w 2019 – tutaj dobre podpowiedzi.
Wylewny tekst na temat poszukiwania rzetelnej krytyki gier, szczególnie w domenie krótkich tekstów i kilkuminutowych filmików na YT.
Moonlighter to jeden z tytułów, których mocno wypatruję w atrakcyjnej cenie, w jakiejś promocji. Tytuł brzmi bardzo ciekawie i z przyjemnością czytam kolejne materiały o nim.
Serwis gamesindustry.biz przedstawia tekst,w którym – wraz z weteranami branży – rozmawia o 2D w grach. Silnych i słabych stronach. Gatunkach mniej lub bardziej przyjaznych dla płaskich tytułów itp., a także przyszłości dwóch wymiarów.
Teraz, gdy już na dobre wsiąkłem w No Man’s Sky mogłem zajrzeć do materiału, który wskazuje, co zmieniło się w aktualizacji NEXT tytułu i jak gra zmieniała się na przestrzeni lat.
Planujecie karierę w gamedevie? Szukacie wskazówek od czego zacząć życie jako programista gierek? Zajrzyjcie tutaj.
Rok się kończy, więc postanowiłem zajrzeć na spód zapisanych tekstów i je wyciągnąć na wierzch. W pierwszej kolejności: gry, które zawirowały w głowach znanym twarzom branży.
Następnie retrospekcja PlayStation Vita.
A na koniec Tim Schafer o branży i swojej pracy.

Filmy i słuchowiska

ToyBlackHat w ramach przygotowania się do odcinka wrzucił w agendę temat kryzysu, jaki dotknął branżę gamingową w latach 80-tych. Poczułem się niczym z zadaniem domowym, więc postanowiłem poszukać, jakiegoś względnie strawnego i krótkiego przypomnienia wydarzeń – to się nadało.
Mark Brown wyrażania opinie o dobrych i złych praktykach w drzewkach umiejętności/rozwoju postaci. Elementu, który obecny jest niemalże w każdej, ostatniej, dużej produkcji.
Ze streamingiem jest mi ‘nie po drodze’. Nie raz o tym wspominałem. Zatem Team Spooky  i ich znaczenie na scenie bijatyk oraz streamowania turniejów, mniejszych lub większych. Ich roli w Evo i o całej imprezie. Świetny materiał – znów noclip dostarcza MOCNO!
Rozłożenie na części pierwsze CQC stosowanego przez Snake’a w serii Metal Gear Solid.
Ciekawa hipoteza stanu Fallout 76 – zupełnie nie sprawdzona i bez konkretnych faktów, ale interesująca dla uszu.
Zupełnie z zaskoczenia Noclip wyskoczył z materiałami dokumentalnymi na temat gry Hades, studia Supergiant Games – wow! Uwielbiam ich produkcje i bardzo mnie ta wiadomość ucieszyła. Już sama muzyka w pierwszej minucie mnie mega pozytywnie nastroiła. To pierwsza część z serii dokumentalnej, albowiem Noclip będzie towarzyszył twórcom m.in. takich perełek jak Bastion i Transistor, w trakcie przygody w early access dla ich nowego dziecka Hades.

Podobał ci się materiał?!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

…aby wesprzeć RaczejKonsolowo w misji szerzenia pasji do gier poprzez niezależny content, w 100% bez bullshitu i na maksa gamingowy!


Możliwość komentowania jest wyłączona.