Wygrzebane z sieci – Sierpień 2018

Comiesięczne zestawienie wartych uwagi materiałów o gierkach.

Jak sami widzicie miałem „trochę” czasu w tym miesiącu na czytanie/oglądanie. Głównie jest to spowodowane liczbą spacerów z córką, podczas których słucham artykułów w czasie drzemki małej, a filmy mogą lecieć w tle, gdy bawicie się z pociechą na podłodze – takie tam wskazówki dla przyszłych tatusiów…trzeba sobie radzić.

Czytanki

Batman jest jedną z moich ulubionych postaci wśród superbohatrów. Może i nawet numerem jeden. Na portalu Kotaku pojawiła się analiza etapów Arkham Asylum, w których kto musiał się on zmierzyć z iluzjami Scarecrow.
Tekst o environmental storytelling’u w Fortnite (PS4) i sile opowiadania historii przez wydarzenia społeczne/globalne.
Celeste (PS4) jest tytułem, który u mnie cierpliwie czeka na swoją kolejkę do ogarnia. Słyszałem o nim bardzo dużo dobrego, nawet z najdalszych zakątków internetu, a ten bardzo długo tekst opisuje całą produkcję w kwestii game designu oraz połączenie go z przeżywaną fabułą. Uwaga, bo jakieś tam spoilery się pojawiają – sam poczekam trochę z graniem, aby zapomnieć, co z zaciekawieniem przeczytałem.
Techlandowy Dying Light (PS4) okazał się niemałym sukcesem i czarnym koniem 2015, skradając serca wielu graczy na całym świecie. Znając mocne strony swojej produkcji (gameplay) twórcy postanowili ich nie ruszać w kontynuacji, a uwagę skierować ku elementom, które nie zadziałały tak dobrze, np. fabuła.
Artykuł opisujący kulturę pracy studia Riot, twórców m.in. ogromnego hitu League of Legends. Trudny temat pod wieloma względami, Najlepiej przeczytać samemu.
Felix Falk, przedstawiciel niemieckiej organizacji zajmującej się tematyką gier w naszych sąsiadów, przedstawia swój punkt widzenia na temat zakończeniu ery unikania nazistowskich symboli w grach sprzedawanych na terenie Niemiec.
Dużo ostatnio mówi się o streamingowej przyszłości konsol i gier, ogólnie. Ciekawy materiał z Gamesindustry.biz pokazuje niebezpieczeństwa takowej wizji dla twórców, przytaczając realia tego kierunku dystrybucji dla artystów muzycznych.
W jaki sposób Sumo Digital szuka kolejnych pomysłów na hit, na miarę Snake Pass (PS4)? O stonowanych ambicjach i sile game jamów.0
W ramach przygotowania się do odcinka podcastu, przypomniał mi się ten artykuł. Myślicie, że cross platform to gruby temat mogący namieszać w branży – NOT!
Nick Button-Brown porusza temat dostępności gier oznaczonych wysokim PEGI dla najmłodszych i powodami dla którego nieletni gracze tak bardzo interesują się dorosłymi grami oraz jak naprawić możemy sytuację. Mając w swojej karierze produkcje wielu gier z kategorii dorosłych, co przekonało go do poświęcenia się grom dla dzieci.
Kolejny miesiąc, kolejny polski akcent w Wygrzebanym z Sieci. Łukasz Kukawski z serwisu GoG porusza temat streamingu, jako kolejnej formy DRM. Dlaczego uważa, że ta forma dystrybucji się nie sprawdzi wśród graczy oraz opowiada trochę o celowi przyświecającemu GoGowi i trzeba przyznać, że opowiada mądrze i sensownie – podoba mi się.
Pamiętacie serię tekstów, w których deweloperzy doceniają swoich kolegów po fachu za ich pracę i wypuszczone tytuły? Kolejny opowiada o grze The Darkness (PS3) i powiem zupełnie szczerze, że zainteresował mnie do tego stopnia, że chyba dodam obie części do mojej listy zakupów.
The Last Night to chyba jedyny tytuł z konferencji Microsoftu, który wychodzi wyłącznie na konsole Xbox i autentycznie doprowadził mnie do zazdrości wobec konkurencyjnej platformy. Bladerunerowy klimat produkcji braci Soret mnie oczarował na równi z przepiękną grafiką, wprowadzającą grafikę z kategorii pixelartu na nowy poziom. Oto dlaczego.
David Polfeldt z Massive Entertainment, którego możecie kojarzyć z ostatniej konferencji Ubisoftu na E3, opisuje fundamenty, na których studio zbudowało kontynuację The Division. Jaka idea towarzyszyła im podczas procesu tworzenia drugiej części i jakie są jego nadzieje na to, co stanie się z pierwszą częścią po marcu 2018.
Jak widać w poniższym tekście żebranie (nie mylić z proszeniem) o promki nie dotyczy jedynie polskiego Twittera. Zjawisko znane na całym świecie, co najbardziej dotyka freelancerów oraz piszących na mniejszych portalach.
Historia dwójki programistów odpowiedzialnych za obie części Overcooked, opowiedziana przez serwis GamesIndustry. Serwis pierwszy raz ich odwiedził, gdy nie mieli nic więcej poza wynajętym pokojem i biurkami, a teraz już nawet posiadają swoją lodówkę. Świetna historia sukcesu indie devów, z zajebistą akcją w szkole podstawowej i dzieciakach trzymających testowanie Overcooked 2 (PS4) w sekrecie bez podpisywania jakichkolwiek dokumentów.

Filmiki

Dan Root, na swoim kanale YouTube o animacji w grach, rozkłada na najmniejsze części wspaniałą animację Wonder Boy: The Dragon’s Trap (PS4). Porównuje oryginał z remake’iem, klatka po klatce pokazując kunszt twórców odświeżonej wersji.
Zaciekawiony poprzednim materiałem Dana kliknąłem w kolejny, proponowany przez silnik YT, który skupił się na „kluczowych klatkach animacji” w starych grach 8 i 16-bitowych. Nie zawiodłem się. Również bardzo ciekawy content.
Ile razy wkurzyliście się na twórców gry, krzycząc w stronę telewizora: DLA DLACZEGO ONI TEGO JESZCZE NIE ZNERFILI?! Adam Millard na swoim kanale The Architect of Games tłumaczy, jak ciężkim owocem do zgryzienia jest balansowanie gry.
Tego jeszcze nie grali, a przynajmniej nie słyszałem o takowych akcjach wcześniej. Fejkowe podburzanie w social media, aby nachapać się klików, bo przecież śmianie się z SJW to chwytliwy temat. Poważnie zastanówcie się kogo subskrybujecie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.