Wygrzebane z sieci – Luty 2018

Miesiąc krótki, więc i zestawienie niezbyt pokaźne. Mimo wszystko zachęcam, bo materiały ważne, a nawet poważne.

Zestawienie rozpoczyna seria tekstów na temat rosnących kosztów produkcji gier na podstawie analizy ceny za MB kodu, jakie przygotował Raph Koster na swoim blogu. Nie wiem jak można patrzeć ja te liczby i wykresy i uważać, że przy zakupie gry z drugiej ręki nie należy się developerem choć jakimś DLC odwdzięczyć za robotę, a mikropłatności traktować jako zło konieczne i NALEŻYCIE podchodzić do ich oceny. A może być gorzej i tak oto sam Szatan prezentuje swoje pomysły  na lootboxy. Jeszcze coś o studiu TellTale Games, ciekawa rozmowa Amy Henning oraz Sean Vanamana, zapowiedzi gier na 2018, a w sekcji video, nie kto inny, jak Mark Brown.

Czytanki

Raph Koster, który już niejednokrotnie udzielał się w tematyce gier, koszcie ich tworzenia i cen, przedstawia smutną prawdę, o której sam mówi tak: “To the players out there: I know none of the above is stuff you necessarily want to hear. Trust me, a lot of it is not stuff developers want to hear either.”.
Ten tekst z ciekawości przeczytałem,jako link w powyższym i również jest autorstwa Rapha Kostera. Kilka dodatkowych ciekawych informacji o mikrotransakcjach i lootboxach, przekazanych w docenionej przeze mnie formie – materiału do dyskusji, a nie obrzucania się gównem.
Myśleliście, że sytuacja lootboxów w 2017 już nie może iść dalej stronę piekła? Oto kilka wskazówek dla developerów od samego pana Szatana! (oby nikt z EA tego nie przeczytał -.-!)
Historia masowych zwolnień w TTG, do których studio musiało się skłonić by ratować dupsko. Około 90 osób zostało zwolnionych, co stanowiło ¼ studia. O przyczynach i następstwach dla twórców m.in. Tales from The Borderlands.
Czy czujecie się czasem już zmęczeni jednakową koncepcją gier z otwartym światem? Miliony znaków na mapie, fetch questy itd., doprowadzają Was do gorączki? Sprawdźcie jak Nintendo przez ostatnie swoje dwie superprodukcje, postanowiło zmienić nasze spojrzenie na ten podgatunek.
Eurogamer przedstawia zestawienie 50 tytułów, które warte są zainteresowania się w 2018 roku. Czy będzie powtórka zajebistości minionego?
Natomiast usgamer dorzuca listę gorących indyków na ten rok.
GTplanet natomiast wzięło sobie 2018 pod analizę gatunku wyścigówka i co czeka fanów motoryzacji w najbliższych 10 miesiącach.
Na koniec listy dodaję rozmowę Amy Henning (Naughty Dog, seria Uncharted) oraz Sean Vanaman (Campo Santo, Firewatch (PS4)), z której można wyciągnąć ogrom wiedzy o stanie branży na dzień dzisiejszy, o game devie itp. Polecam. Dużo ciekawego.
A jeszce tego wrzucę, bo ciekawostka. Twórca serii Gran Turismo, Kazunori Yamaguchi, opowiada o tym, jak na rzecz scenerii w trybie foto napisali oprogramowanie do aparatów Sony „Alfa”. Nieźle.

Filmiki

W tym miesiącu nie miałem okazji zbyt wiele materiałów video przejrzeć, więc podrzucam NIEZAWODNEGO Marka Browna o Systematycznych Grach…
…oraz teraz czy grać powinno się w gry tak, jak chcą tego developerzy, czy jak chcemy tego my – taka rozkmina 😀
Miesiąc temu wrzuciłem tutaj materiał GMTK dotyczący tzw. feedback loops. Tamten materiał skupił się ogólnie na pojęciu, na podstawie wielu gier. Tutaj skupiamy się na ostatnim hicie Capcomu: Monster Hunter: World (PS4), gdzie zaimplementowano go perfekcyjnie (uwaga, lektor lekko usypia).

Możliwość komentowania jest wyłączona.