Comiesięczne zestawienie interesujących materiałów o grach, jakimi chciałbym się z Wami podzielić.
Ależ wpis jest wypchany zawartością! Tak sytego WzS jeszcze na RaczejKonsolowo nie było. 13 punktów. Od zwierzeń developerów, po panele z PAX. Tym razem pojawił się także polski akcent: dokument o pierwszym Wiedźminie oraz felieton enkidou. Drodzy pasjonaci growi: smacznego! ^^
Czytanki
- Jason Schreier znów atakuje. Tym razem mówi o „umownym” koszcie pracownika studia w produkcji gier.
https://kotaku.com/why-video-games-cost-so-much-to-make-1818508211/amp - Pamiętacie moment, gdy dowiadujecie się, że Mikołaja nie ma? Szok, prawda? Artykuł na poligonie mówił o wątku na Twitterze, w którym developerzy zdradzają sekrety, niewinne oszustwa, które sprawiają, że w ich tytuł gra się przyjemniej, lepiej. Oczywiście gracze musieli odpowiedzieć w oczywistym dla siebie stylu: wyzywając twórców od krętaczy i innych oszczerstw. Zobaczcie sami, o co chodzi.
https://www.polygon.com/platform/amp/2017/9/2/16247112/video-game-developer-secrets - Bardzo osobisty tekst, przypominający o szkodliwym działaniu crunchu na życie prywatne, a jako przykład: Tim Schaffer. Dużo mądrego słowa.
https://medium.com/resources-for-humans/doublefines-tim-schafer-does-your-dream-job-have-to-cost-your-personal-life-954af29a9232 - Bodajże w pierwszym WzS wrzuciłem do poleconych materiałów rozmowę z Sean Vanaman (m.in. Firewatch(PS4)) i oto kolejny tekst z nim związany. Tym razem odpowiada na list przyjaciela, męczącego się z próbami napisania „dobrej historii” dla nowej gry.
https://medium.com/@vanaman/the-process-cbdf31fd5166 - Przerażająca w pewnym sensie historia biznesu, który może z dnia na dzień upaść przez „problem z tyłka” banku. Gdzie tu gry? Taka historia może spotkać wiele małych marek robiących gierki (bez kredytów ani rusz), więc jeśli planujecie wejść w rynek, lepiej sprawdźcie ten tekst. Uwaga: historia ma happy end, choć generalnie cała sprawa to „kutasówa” jakich mało.
https://medium.com/@photonstorm/hsbc-is-killing-my-business-piece-by-piece-d7f5547f3929 - Podlinkowany poprzez Twittera felieton enkidou, którego mogliście spotkać m.in. siedząc na portalu PPE.pl. Tomek porusza takie kwestie jak ocena fabuły w grach, ich narracji i usilnym porównywaniu jej z innymi dziedzinami rozrywki (książki, kino, itp.). Do tego dorzuca pytania o gry jako sztukę oraz czy właściwie muszą nią być. Ciekawa lektura i choć zabrakło jednoznacznej odpowiedzi na powyższe, skłaniająca do refleksji.
https://kontownia.wordpress.com/2017/09/10/krytyko-growa-powstan-z-kolan-o-naturze-fabul-w-grach-video/
Filmiki
- Mark Brown prezentuje materiał o tym, co według niego powinno cechować dobrą grę detektywistyczną oraz dlaczego tak trudno jest uzyskać pożądany efekt dobrego kryminału. Każdy jego materiał to przyjemność dla serca gracza
- Dzięki GMT poznaje wiele serii, których nie miałem szansy poznać przez brak konsol Nintendo. Metroid Prime jest jedną z nich. Materiał nie tylko ciekawy ze względu na obcy mi tytuł, ale również z powodu możliwości przywołania jego przekazu do np. nadchodzącego remastera Final Fantasy VII (PS1). Co tak naprawdę powinno się zmienić? Co powinno zostać zachowane z oryginału? Mark kolejny raz wypuszcza materiał skłaniający do wielu przemyśleń.
- Gdybyście zastanawiali się, co takiego zrobiła SEGA z Sonic Mania (PS4), że udało im się zerwać z anti-sonic cycle (link) i wypuścić DOBRĄ grę z niebieskim jeżem, zadowalającą pragnienia jego fanów – oto przyjemne wyjaśnienie.
- Materiał o studiu Fullbright, twórców Gone Home (PS4) i Tacoma. Nie jestem zwolennikiem walking simów. Uważam, że to czego szukam w grze to przede wszystkim przyjemność z rozgrywki, a zaraz potem niesamowitą histotrię. Aczkolwiek jedno drugie nie wyklucza, a najlepiej działają w parze. Osoby pracujące nad np. Bioshock (PS3), wycieli z niego broń, moce i skupili się na odkrywaniu przez gracza historii osób istniejących (lub już nie) w grze. Tak wygląda ich rebelia, o której mówi materiał Gamespotu. Dla mnie ciekawym punktem video jest zupełnie coś innego, gdzie jedna z osób rzuca do kamery stwierdzeniem, że żyjemy w czasach gdzie developerzy na nowo odkrywają możliwości przekazywania czegoś większego w grach i jest to fascynujące momentem dla nich. Gdzie po drugiej stronie barykady, GRACZE twierdzą, że gry są co raz gorsze. Hmmm…
- Pierwsze video z Wiedźminem, to prowadzony przez pana noclip, Danniego O’Dwyera panel na PAX, z udziałem CDPR. Miał on swoje ciekawe momenty. Szczególnie warto zobaczyć dla materiałów nigdy i nigdzie nie publikowanych, np. nagrywanie głosu aktorki podczas sceny łóżkowej w grze oraz Geralta grającego w „piłkarzyki”. Trochę opowieści o każdej z części oraz odpowiedzi na pytania publiczności.
- Czekałem na PAX i chłopaków z CDPR na panelu, a tu mnie z „domowego” YouTube’a zaatakował film dokumentalny o pierwszej części Wiedźmina. Arhn.eu (nie mam pojęcia, jak się to czyta) z okazji 10 rocznicy tytułu przygotował ciekawy materiał o kulisach jego powstania. Było trochę prania brudów, choć – jak na nasze podwórko – nie na tyle, by zepsuć całość. Zdecydowanie polecam. Fajne wywiady. Nowinki, których na pewno nie wiedzieliście. Ciekawe, jak wypadnie porównanie tego z materiałem noclip.
Bonus
- Świetny materiał, polecony mi przez znajomych w pracy, ponieważ zacząłem nagrywać z kilkoma team leaderami podcast o tematyce prowadzenia projektów, pracy z zespołami developerskimi i ogólnie zwinnym dostarczaniu oprogramowania. Wewnątrz-firmowy 🙂 Kilka fajnych uwag dotyczących pierwszych kroków nagrywania, sprzętu, czego potrzebujemy tak na serio by zacząć oraz (najfajniejsze) sprytne porady na szybko – np. nagrywanie do szafy. Mówią weterani podcastów w PL, więc warto jeśli chcecie kiedyś coś nagrywać.
http://jakoszczedzacpieniadze.pl/jak-zaczac-nagrywac-podcast-marek-jankowski