Germanos poleca: KFG, WGG, noclip i Jim Sterling

Kilka kanałów informacyjno-opiniotwórczych, nie zawsze poważnych o gierkach jakie subskrybuje i dlaczego.

Poza graniem i pisaniem o gierkach lubię także o nich słuchać. Sprawia mi to podobną radochę zresztą jak obserwowanie, gdy w domu ktoś inny gra i poniekąd wspólnie możemy przeżywać daną grę. Stąd też w ostatnim czasie przeorganizowałem sobie subskrypcje wiadomości i opinii o gierkach, jakie słucham będąc w pracy, sprzątając czy jadąc samochodem. Głównie słucham, choć w przypadku np. dokumentów noclip samo audio nie wystarczy. Każdy z niżej wymienionych dostarcza innej rodzaju opinii, w odmienny sposób i może trafić w zupełnie inne gusta.

Kinda Funny Games

O chłopakach dowiedziałem się po panelu podczas imprezy PlayStation Experience, gdzie robili wersję na żywo swojego podcastu “PS I Love You xoxo”. Całkowicie skoncentrowany podcast na marce SONY. To brzmiało, jak coś zdecydowanie dla mnie. Zacząłem ich słuchać i bardzo spodobała mi się podejście do swojej społeczności, bardzo dużo energii podczas odcinków i chemia pomiędzy chłopakami. Kinda Funny to w zasadzie czwórka kumpli: Greg Miller, Nick Scarpino, Tim Getty i Colin Moriarty. Colin niestety rozstał się z grupą by prowadzić własny kanał polityczno-historyczny. Greg przez lata pracował dla IGN, gdzie również prowadził podcast 100% PlayStation, o nazwie Beyond. Od niedawna zmieniła się rozpiska prowadzonych przez chłopaków programów. Codziennie, około północy naszego czasu pojawia się Kinda Funny Games Daily. Greg siada w towarzystwie Andrea Rene (What’s Good Games), Danny’iego O’Dwyer (noclip) lub Tima, by omówić newsy, nowinki oraz premiery dnia. Gamecast to dłuższy program pojawiający się raz w tygodniu, gdzie przeważnie pojawiają się ciekawi gości z IGN, Kotaku, GameSpotu, Giant Bomb, a nawet twórcy jak Lorne Lanning, by pogadać o kilku większych tematach z branży. Są jeszcze inne programy, jak GameOverGreegy i Morning Show, które tematyką zahaczają właściwie o wszystko, jednak tylko sporadycznie rzucam na nie okiem.

Chłopaków polecam z powodu luzu jaki mają do całej branży, widać, że gierki ich jarają i lubią o nich gadać. Szkoda, że odszedł od nich Colin i skończył się XOXO, gdyż miał bardzo radykalne i ciekawe poglądy, jednak nowa ramówka daje rade. Też wystrój studia mają całkiem spoko. KF było jednym z bodźców do założenia RaczejKonsolowo. Podoba mi się styl prowadzenia grupy, wspomniany looz, entuzjazm do gier i sama persona Grega Millera, której nie da się nie lubić.

Noclip

Crowdfundingowe filmy dokumentalne o branży gier. Tak w skrócie opisuje Noclip Danny O’Dwyer. Były pracownik GameSpotu i gość m.in. podcastów Kinda Funny, skąd go znam. Jak do tej pory zobaczyłem dokumenty na temat sukcesu Rocket League, zmartwychwstania w chwale DOOM, a także myśli twórczej przyświecającej Spelunky. Obecnie montuje się dokument o porażce oraz powrocie w chwale FF XIV, które najpierw niemalże pogrzebało Square Enix, by później stać się silnym zawodnikiem w świecie MMO. Świetny montaż, wywiady z twórcami, prowadzone przez faceta, który wie, JAK powinno się mówić o grach w mediach, tak by materiał był rzetelny, dorosły i przyjemny, co jest możliwe dzięki całkowitym poleganiu na funduszach z Patreona – brak „gówna” dla mas. W mojej opinii te dokumenty mogłyby spokojnie trafić do telewizji komercyjnej.

Podquisition – The Jimquisition

Puszysty Brytyjczyk gada o gierkach. Dużo czarnego, wyspiarskiego humoru, sarkazmu, ironii i szydzenia – taka bym powiedział równowaga dla KF. Jim Sterling wraz z dwójką stałych członków (Gavin Dunne i Laura Kate) podcastu ma zawsze coś interesującego do powiedzenia na temat jakiegoś newsa, premiery gry, czy ogrywanego tytułu. Momentami trochę przesadnie, choć ilość przekleństw i wrzutek częściej bawi niż drażni. Jeśli jesteście ciekawi, zajrzyjcie do filmiku “Mod Theft Auto” gdzie macie 100% Jima Sterlinga. Pomijając humor ekipa wie o czym mówi i nawet jeśli ze wszystkim się nie zawsze zgadzam, to solidne argumenty przynajmniej zmuszają do refleksji.

What’s Good Games

Kanał wrzucam bardziej na zasadzie “może komuś się spodoba”. WGG to grupa czterech dziewczyn, w skład której wchodzi m.in. Andrea Rene. Dziewczyny mają lata doświadczenia pracy W najpopularniejszych portalach o grach (IGN, GameSpot, Kotaku), albo jako pierwsze skrzypce lub freelancing. Dopiero zaczynają i ich materiałom brakuje szlifów, ale to nic czego kasa z Patreona nie mogłaby ogarnąć. Sam WGG specjalnie nie śledzę, ponieważ do tego rodzaju zawartości mam ekipę z Kinda Funny Games, ale podobno są na świecie grające dziewczyny, którym kobiece spojrzenie na gierki mogłoby przypaść do gustu.


Pewnie od razu zauważycie, że brak w zestawieniu jakichkolwiek źródeł w języku polskim. Biorąc pod uwagę, że osoby w Stanach Zjednoczonych, dzięki możliwością XXI w. są “na wyciągnięcie ręki”, wybrałem po prostu lepszy content. Żaden ze mnie patriota i lokalny bohater. Tym bardziej, że im więcej opinii ludzi “znających się”, z naszego podwórka poznawałem, tym bardziej miałem wrażenie, że w wypowiedziach bardziej im zależy na utrzymanie statusu “znawcy tematu”, aniżeli pasjonata.

Możliwość komentowania jest wyłączona.